„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów.” (Albert Einstein)archiwum cytatów

Wikipedia i podatki

wikipedia_logoW tym roku 1% podatku przekazałem Wikipedii. Nie biednym dzieciom, nie nieuleczalnie chorym, nie organizacjom pomagającym czarnej Afryce, nie niepełnosprawnym, ale właśnie Wikipedii.

Wikipedia powstała w 2001 roku i od tamtej pory jej rozwój następuje lawinowo. W tej chwili www.wikipedia.org jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron w Internecie. W sumie, we wszystkich językach zredagowano ponad 10 milionów haseł. W wersji angielskiej jest ich 2,8 miliona i przyrastają w postępie wykładniczym. W wersji polskiej Wikipedii jest już 600 tysięcy haseł i przyrastają w postępie liniowym. Czy ta ilość przekłada się na jakość wiedzy oferowanej przez Wikipedię?

Myślę, że tak. Ja w każdym razie nie spotkałem się z jakimikolwiek przekłamaniami, a jestem właściwie codziennym użytkownikiem zarówno wersji polskiej jak i angielskiej. Wolna encyklopedia, którą nie tylko każdy może czytać, ale też EDYTOWAĆ posiada bardzo unikalną zaletę. Prawda rodzi się tu w ogniu kolejnych poprawek. Każdy może poprawić dowolne hasło w Wikipedii. Sam kilka razy już to robiłem.

Jeśli się na czymś znasz, jeśli masz wiedzę większą, pełniejszą i dokładniejszą niż ta prezentowana w Wikipedii możesz poprawić dane hasło, możesz poddać je krytyce i powalczyć z innymi fachowcami na argumenty. Jeśli jesteś specjalistą z chemii molekularnej, fizyki jądrowej, czy genetyki możesz podzielić się swoją wiedzą ze światem. I ludzie się dzielą. Za darmo, z czystej przyjemności dzielenia się.

W tym sensie Wikipedia jest prawdziwym przełomem w rozpowszechnianiu wiedzy i konfrontowaniu jej ze światem. Nigdy wcześniej w dziejach ludzkości takiego projektu nie było. Wiedza zawsze była dla wybranych. Ci co dostępowali zaszczytu zdobywania wiedzy bardzo niechętnie się nią dzielili. A jeśli już się dzielili to tylko z garstką starannie wyselekcjonowanych jednostek.

Nawet pierwsza moja encyklopedia, którą pamiętam, Mała Encyklopedia PWN była zamkniętą księgą. Była wprawdzie dostępna dla każdego (trzeba było tylko trochę postać w kolejce przed księgarnią), ale EDYTOWAĆ i tworzyć ją mogli tylko wybrani. Tylko wąskie grono kapłanów wtajemniczonych w „prawdziwą” wiedzę, tylko garstka encyklopedystów mogło być autorami tego kompendium.

W Wikipedii każdy może się podzielić swoją wiedzą i niewiedzą. Błędy są szybko korygowane, bo zawsze znajdzie się ktoś kto wie lepiej i poprawi. Największą jednak zaletą Wikipedii jest to, że jest wolna, że jest darmowa, powszechna i dostępna zawsze dla każdego, kto tylko ma to szczęście mieć dostęp do Internetu.

Oczywiście pomaganie biednym dzieciom w Afryce, nieuleczalnie chorym albo ubogim jest potrzebne, chwalebne i niezbędne. Ja jednak w tym roku postanowiłem ZAINWESTOWAĆ, a nie pomagać i litować się. Zainwestowałem w wiedzę, w edukację, w to co zawsze było i jest nadal największą i najważniejszą z inwestycji — inwestowanie w zawartość ludzkich głów.

Ostatecznie jestem głęboko przekonany, że właśnie edukacja i wiedza jest jedynym skutecznym lekarstwem na wielkie problemy ludzkości — biedę, choroby, wojny. Brzmi może poważnie i górnolotnie, ale tam gdzie zaczynają się podatki, tam kończą się żarty.Twój komentarz nie ukaże się od razu, moderacja chwilę trwa :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s