„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów.” (Albert Einstein)archiwum cytatów

Autor widmo (The Ghost Writer)

„Nie potrafię precyzyjnie określić typu kina, jakie mnie interesuje. Powiedziałbym, że robię filmy dla dorosłych.” (Roman Polański)

Ci co lubią filmy Polańskiego dawno już ten film widzieli i nie trzeba go im polecać. Ci co Polańskiego nie lubią, nie muszą go oglądać. Nie ma takiego przymusu. Ja jestem fanem jego twórczości od dawna i zawsze prędzej czy później jego najnowszy film zobaczę.

Ale warto obejrzeć „Autora widmo” nie tylko dlatego, że nakręcił go wybitny, polski reżyser. To kawał porządnego kina. A takie kino w dzisiejszych czasach jest dość rzadkie. I mniejsza o powody dlaczego tak jest.

Na co warto zwrócić uwagę przy oglądaniu tego filmu?

 • Na staranność – widać, że Polański wciąż lubi detale. Wciąż rozkoszuje się reżysersko małymi rzeczami, które wymyśla, pieści i doprowadza do perfekcji. Jest jak zwykle twórcą bardzo starannym i porządnym. Wszystko ma pod kontrolą i o wszystko dba. Nic przypadkowego nie dzieje się przed jego kamerą.
 • Na literaturę – wszystko tutaj jest dobrze napisane: postaci, sytuacje, suspensy, napięcia i cała intryga. Widać, że wraz z autorem Robertem Harrisem wypracowali tekst do perfekcji. Wycisnęli go do ostatniej dramaturgicznej kropli.
 • Na specyficzną „polańską” reżyserię – typ poczucia humoru, sposób budowania postaci, specyficzny świat – to jest u Polańskiego stałe. Nie zmienia się od lat. Nie sposób pomylić jego filmu z jakimkolwiek innym. Ten wyraźny charakter pisma to znak firmowy Polańskiego. Tylko mistrzowie coś takiego mają.
 • Na klimat – filmy z klimatem to dzisiaj rzadkość. Polański ma tę wyjątkową zdolność budowania filmowego klimatu. I nie jest to tylko siąpiący deszcz, czy zawsze pochmurne niebo. Nie jest to typ krajobrazu i scenografii w ogóle. To niezwykłe konsekwencja w kreowaniu każdej sceny. Do każdej sceny dosypuje tej niewidzialnej przyprawy. A ja tę przyprawę wyjątkowo lubię.
 • Na elegancję produkcji – film kręcony jest prosto, czasami wręcz ascetycznie. Żadnych fajerwerków, żadnego efekciarstwa, żadnych niepotrzebnych popisów filmowej wirtuozerii. Każda filmowa nutka jest na swoim miejscu i pasuje do reszty.
 • Na matnię – od zawsze Polański robi ten sam film. Film o ludziach w matni, o ludziach w potrzasku, o ludziach zapędzonych w kozi róg. Wystarczy przyjrzeć się jego biografii, żeby zrozumieć dlaczego interesuje go właśnie to i dlaczego na tym zna się najlepiej.

I jeszcze uwaga na koniec. Obejrzałem ten film na bluray’u. W pełnej rozdzielczości HD. Oczywiście najlepiej ogląda się filmy w kinie. Jeśli jednak lubimy oglądać je w domu, to warto pomyśleć o HD. Różnica jest spora i satysfakcjonująca.


5 Komentarzy on “Autor widmo (The Ghost Writer)”

 1. nie mogę skreślić schematu pańskiej osobowości, zupełnie rozmywa się w tekstach bloga. Wierzy Pan bezwzględnie w siłę życia? – tak. A co dalej?
  pozdro FBL

 2. Karina pisze:

  A wiesz, że część zdjęć reżyserował przez „Skypa”? Bo nie mógł pojechać do Stanów. A ten niesamowity dom nad morzem to scenografia tylko. Magia kina.

 3. Kolekcjonerka Wizytówek pisze:

  Tak, ten film ma klimat. Inteligentnie i przewrotnie piękny. Wystudiowany a zarazem prosty. Zostaje w głowie, oczach, emocjach.

 4. Matt pisze:

  Najbardziej w Twoim wpisie podoba mi się podsumowanie o matni. W „czystej formalności”, której co prawda nie reżyseruje ale gra, widać to bardzo mocno. Kiedy poczytałem o Polańskim najpierw poczułem jakiś wstręt do niego. I nie mam tu na myśli jego akcji z małolatą, ale jego stosunku do innych w ogóle. Nie wiem czy wynikało to z wcześniejszej biedy i upokorzeń, ale widać, że w jakiś sposób wpadł w potrzask. W tematach jego filmów widać, że trwa w jakimś uścisku niepewności, braku spełnienia, beznadziei doczesności (gorzkie gody) i oczekiwania. Istna matnia. Do tego jeszcze czas w jakim nakręcił „Autora widmo” w powiązaniu z aresztowaniem. Niesamowite.


Twój komentarz nie ukaże się od razu, moderacja chwilę trwa :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s