„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów.” (Albert Einstein)archiwum cytatów

Dlaczego ważne sprawy są ważne

Taka już jest ludzka natura, że niektóre sprawy są dla nas ważne, a inne mniej ważne. Są też rzeczy zupełnie bez znaczenia, ale nimi nie będę się tu zajmował.

Oczywiście każdy z nas ma swoje ulubione ważne sprawy. Dla jednego ważne są jego rybki w akwarium, dla kogo innego najważniejszy jest jego piękny samochód, albo wypielęgnowany ogródek. Jak kto woli.

Jest jednak kilka rzeczy, które są ważne dla wszystkich. I o tych właśnie rzeczach warto opowiadać historie. Czy będą to filmy, powieści, sztuki teatralne czy piosenki, to już bez znaczenia.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wszystkie niemal fajne piosenki to od wieków piosenki o miłości? Albo dlaczego starożytne dzieła literackie, które przetrwały do naszych czasów, zazwyczaj są o wojnach, królach i wyprawach? Albo dlaczego w każdej opowieści ważnej dla jakiejś kultury występuje śmierć, miłość, zdrada, bogowie, katastrofy i inne tego typu atrakcje?

Powód jest prosty.

Ludzie lubią słuchać opowieści o sprawach ważnych. A najlepiej o tych najważniejszych.

Co jest zatem najważniejsze?

To proste pytanie. Najważniejsza jest: miłość, śmierć, wolność, walka, władza, sprawiedliwość, honor, lojalność, przyjaźń, więzy krwi, wspólnota plemienna, kraj, rodzina, miłość namiętna, miłość rodzicielska, miłość romantyczna, miłość braterska, miłość do kraju, miłość do przyjaciela.

Te wielkie słowa brzmią dziś, w naszych cynicznych czasach nieco niemodnie i staroświecko, ale co mnie to obchodzi. Z jakiegoś tajemniczego powodu ludzie lubią opowieści właśnie o takich sprawach. Nawet dzisiaj.

Nie interesują ich wspaniale skonstruowane i awangardowo opowiedziane opowieści o tzw. „dupie Maryni”. Nawet jeśli przysłowiowa „Marynia” ma bardzo interesująca „dupę”. Sama „dupa” to za mało na dobrą opowieść.

Dlatego właśnie jest tak dużo piosenek i filmów o miłości. Miłość dla większości populacji jest sprawą ważną. O makaronach, zegarkach na rękę, ogórkach kiszonych czy żaluzjach jest dużo mniej filmów. Bo są to sprawy mało ważne.

Dlatego, jak zamierzacie opowiedzieć komuś jakąś opowieść, przypilnujcie, żeby dotyczyła ważnej, a najlepiej NAJWAŻNIEJSZEJ sprawy w życiu waszego głównego bohatera. Wtedy opowieść będzie miała sens. A opowieść z sensem zawsze znajdzie odbiorcę.

Jeśli zamierzacie opowiadać o czymś błahym, to szkoda waszego czasu. Nie uda się. Chyba, że będzie to komedia. Czasami, nie za często, komedie o sprawach bez znaczenia odnoszą sukces. Muszą być jednak BARDZO śmieszne, a to już nie jest takie proste.


3 Komentarze on “Dlaczego ważne sprawy są ważne”

 1. goha pisze:

  Może to nie będzie komentarz wprost odnoszący się ważnych kwestii poruszonych wyżej, ale nurtuje mnie jedna sprawa… Wszyscy Mądrzy Ludzie trąbią o Żelaznych Zasadach konstruowania scenariusza, kontrapunktach itd., a ja w niektórych, niezwykle „kasowych” filmach, W OGÓLE nie dostrzegam ich (tych zasad) zastosowania. Oglądam i zdaje mi się, że z nicości się opowieść wzięła i donikąd zmierza, stanowiąc zlepek gagów – co Aktor pysk otworzy, to widownia ze śmiechu ryczy, ale wkrótce już nie śmieją się tak głośno… Ale 2mln ich lezie… Amazing!

 2. jack pisze:

  Nieżle się uśmiałem po przeczytaniu twoich wpisów na twitterze.Cyt …
  22 km na rowerze. Jeszcze nie doszedłem do formy. W lesie kabackim piękna, ciepła, pachnąca wiosna. 20 hours ago
  Po dwunastu km pedalowania zasłużyłem na postój i bursztynowy napój ze szlachetną goryczką – herbatę ;-) 21 hours ago
  Z roweru pozdrawiam wszystkich pracujących ;-) – (dopiero szósty kilometr, jeszcze sporo przede mną) 22 hours ago

  Wynika z tego ze osiągnąłeś średnią prędkość ok 8km/h. Trochę szybciej od piechura.
  A może byłeś po paru głebszych i to rower prowadził Ciebie.Bez urazy.Pozdro


Twój komentarz nie ukaże się od razu, moderacja chwilę trwa :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s