„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów.” (Albert Einstein)archiwum cytatów

Zapominanie

Upadki na planie filmu WKRĘCENI 2 zdarzały się każdemu. (foto: © MTLMaxfilm)

Upadki na planie filmu WKRĘCENI 2 zdarzały się każdemu. (foto: © MTLMaxfilm)

Najpierw, pisząc sequel, musiałem zapomnieć, o czym była pierwsza część. Potem, poprawiając każdą kolejną wersję scenariusza, musiałem zapomnieć, o czym była poprzednia.

Kiedy w końcu wszedłem na plan, trzeba było zapomnieć, o czym był scenariusz. Wolałem, jak przeczytają mi go aktorzy i ekipa. Chciałem spojrzeć na swój tekst ich oczyma. Wolałem i zawsze wolę uruchamiać talenty innych artystów, niż pielęgnować i pieścić się z własnym.

W zapomnienie własnego scenariusza na planie musiałem włożyć sporo wysiłku. Ale opłaciło się. Mam wrażenie, że było twórczo, inspirująco i nieoczekiwanie.

Ale to nie koniec mojego zapominania.

Teraz zaczyna się montaż i trzeba będzie zapomnieć wszystko to, co pamięta się z planu. Wszystkie te planowe walki, wzmożenia i starania w montażowni tracą znaczenie. Tu liczy się tylko ukręcony materiał i to, ile sensownego filmu można z niego posklejać. I to się właśnie dzieje.

Potem, w dalszej części postprodukcji, na udźwiękowieniu, korekcji, efektach, zapominam o montażu. Na zgraniu wkładam wiele wysiłku, żeby zapomnieć o wszystkich poprzednich fazach produkcji i spojrzeć na film, jakbym go widział po raz pierwszy w życiu.

Na premierze zapominam o całym świecie i obserwuję tylko, czy widownia się śmieje i w których miejscach.

Parę tygodni po premierze zapominam o filmie i myślę już wyłącznie o tym, co by tu nowego napisać.

Sporo zaliczam tych zapomnień w trakcie jednej produkcji, przyznacie.

Przy tym filmie jednego jednak nie zapomnę nigdy – ekipy i aktorów. Rzadko się zdarza, żeby tak dużo, tak różnych osobowości tak dobrze pasowało do siebie i do realizowanego projektu.

Mam nadzieję, że efekt na ekranie będzie niezapomniany ;-)


4 Komentarze on “Zapominanie”

 1. Magdalena pisze:

  Film zapewne będzie świetny! :)
  Pan zapomina o filmie po premierze, a ja zapominam o opowiadaniu zaraz po epilogu :D
  Czasami mam taki przypływ weny, że w trakcie jednego opowiadania zaczynam drugie. Tak samo jest z książką, zaczęłam jedną i w połowie drugą. Nie mam pojęcia jak mam okiełznać swój umysł :D Czy warto to robić? Czy może zostawić tak jak jest i pisać ile się da? :D
  Nie wiem :)
  A Pan ma naprawdę świetne wpisy ;)
  Pozdrawiam.

 2. Basia pisze:

  W tym niespokojnym świecie, Pana komedie są jak radosne fajerwerki, tak się cieszę na kolejną. Jest ktoś, kto da nam okazję do szczerego śmiechu :)

 3. Mirek pisze:

  Wczoraj obejrzałem „Wkręceni 2”. Po wyjściu z kina przypomniałem sobie, że gdzieś w zasobach Firefoksa tkwi zakładka do tego bloga. I oto jestem :).

  Z radością mogę przyznać że – choć z rezerwą podchodzę do sequeli – film jest bardzo udany :). Śmiałem się w paru miejscach szczerze. W dobie tak modnego narzekania na wszystko co rodzime, muszę powiedzieć że potwierdził Pan (kolejny już raz) że Pańskie nazwisko gwarantuje dobrą rozrywkę.

  Wkręceni 2 pewnie nie zdobędą żadnej z nadętych nagród filmowych, nie będą się nad nimi puszyć tłuści krytycy filmowi i tak dalej. Ale – powiem szczerze – po trudach codzienności dobrze było pójść sobie na film na 20.10 w środku tygodnia żeby przez te prawie 2 godziny dobrze się bawić i po prostu zapomnieć o tym, że rano znów dopadną nas obowiązki.

  Mam nadzieję że nie ma Pan ambicji otrzymania żadnej z owych nadętych nagród. I dobrze. Spielberg ani Lucas swego czasu też ich nie dostawali. Za to widzowie wystawiali im – moim zdaniem – najlepsze recenzje. Po prostu walili do kin na każdy z ich nowych obrazów.

  Pan ma to samo. Gratuluję i dziękuję za to, że dzięki panu miło wczoraj spędziliśmy z żoną czas :).
  Dobrze się dzieje gdy talent tak hojnie rozdawany przez Stwórcę odnajduje się we właściwej osobie i we właściwym środowisku.


Twój komentarz nie ukaże się od razu, moderacja chwilę trwa :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s